Град Краљево може да се похвали одличном локацијом – у равници на ушћу Ибра у Западну Мораву, окружен дивним планинама обраслим столетним шумама, као створених за уживање у шетњи, удисању чистог ваздуха и одмору у ватромету боја, почев од зелене у пролеће, до интензивних жутих и црвених тонова током јесени. Не заборавимо ни улогу шума у производњи кисеоника, апсорбцији угљен-диоксида, умањењу буке, утицају на пречишћавање атмосферске воде, заштити од штетног дејства ветра, спречавања ерозије земљишта, заштитне улоге у случају поплава, ублажавања процеса климатских промена…
Пред нама је задатак да ту лепоту сачувамо од девастирања, а у уништавању шума предњаче шумски пожари. Само током последњих година, на територији нашег града пожари су прогутали стотине хектара шума и и ниског растиња. Најугроженије су четинарске шуме у Студеничком крају, као и предели Столова, Троглава, Жељина… Велике су материјалне штете од пожара, које се мере милионским износима, али су ране које пожари учине шумама немерљиве са еколошке и социјалне стране. Статистика је поражавајућа – готово 90% пожара у природи настаје као последица људске активности. Како се климатским променама повећева ризик од дугих сушних периода и топлотних таласа, тако расте и ризик од појаве шумских пожара.
Са друге стране, планинари су својим присуством на терену и познавањем планинских терена најпозванији за учешће у њиховом очувању и одбрани од пожара. Планинари од планине ништа не узимају, а планина им пружа све благодети свог постојања. Continue reading „Планинари од планине ништа не узимају, а она им много пружа“